Model: PU225DN12
Stock: 66 in stock
Read Full Description
Description
1 1/4 inch WRAS approved brass water solenoid valve Shako PU225DN-12
Function: 2/2 way normally open (failsafe open – power to close)
Design: Pilot operated, pressure assisted with anti water hammer closing
Minimum pressure differential: 0.5 bar
Operating pressure: 0.5 to 15 bar
Port size: 1 1/4″ BSPP thread (optional NPT)
Orifice: 38.0 mm
Kv flow factor: 367 L/min based on water with 1 bar pressure differential
Body: Brass
Internals: Stainless steel
Seals: EPDM (WRAS approved – Certificate 2304324)
Media: Water
Temperature: -5°C to +130°C
Coil: 15 Watt Nass magnet system, 100% duty rated, DIN 43650 Form A
Protection: IP65 with electrical connector (included)
Coil option: ATEX Ex mb IIC T4, temperature class T4 130°C
(Suitable for Zone 21 & 22 with max media temperature +80°C)
Voltages:
12VDC, 24VDC, 48VDC, 110VDC, 220VDC
12VAC, 24VAC, 36VAC, 48VAC, 110VAC, 230VAC, 380VAC 50/60Hz
Technical Specification
Brand: Shako Co Ltd
Model: PU225DN12
Width: 96.00 mm
Height: 145.50 mm
Depth: 131.00 mm
Weight: 2.82 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Brass
Voltage: 110vAC, 110vDC, 12vDC, 200vDC, 230VAC, 24vAC, 24vDC, 36vAC, 380vAC, 48vAC, 48vDC
Port Size: 11/4 thread
Function: 2/2 Failsafe Open
Operation: Pressure Assisted
Seals: EPDM
Approval: ATEX,WRAS,IP etc: ATEX Exm, IP65, WRAS
Media: Water
Options required: Anti Water Hammer
Orifice: 38mm