Model: PU225D12
Stock: 66 in stock
Read Full Description
Description
11/4 inch WRAS approved SHAKO brass pilot operated water solenoid valve Shako PU225D-12
→ Function: 2/2 way normally closed
→ Valve type: Pilot operated diaphragm
→ Minimum pressure differential: 0.5 bar
→ Operating pressure range: 0.5 to 10 bar differential
→ Maximum working pressure: 15 bar
→ Port size: 11/4″ BSPP thread
→ Optional NPT thread available
→ Orifice: ~38.0 mm
→ Kv flow factor: ~367 L/min (water @ 1 bar ΔP)
→ Body material: Brass
→ Internals: Stainless steel
→ Seals: EPDM (WRAS approved – Cert. 2304324)
→ Media: Water
→ Media temperature: –5°C to +130°C
→ Coil power: 15 W
→ Coil system: Nass magnet system
→ Duty rating: 100% continuous
→ Protection rating: IP65
→ Electrical connector: DIN 43650 Form A
→ CE compliant
→ Voltage options:
12V DC, 24V DC, 48V DC
110V DC, 220V DC
12V AC, 24V AC, 36V AC, 48V AC
110V AC, 230V AC, 380V AC (50/60 Hz)
→ Optional coil: ATEX Ex mb IIC T4 / T130°C
(Suitable for Zone 21 & 22, max media temperature +80°C)
Ideally suited for priority demand valve control and sprinkler system installations.
HS Code: 84818030
Technical Specification
Brand: Shako Co Ltd
Model: PU225D12
Width: 96.00 mm
Height: 145.50 mm
Depth: 131.00 mm
Weight: 2.82 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Brass
Port Size: 11/4 thread
Function: 2/2 Failsafe Closed
Operation: Pressure Assisted
Seals: EPDM
Approval: ATEX,WRAS,IP etc: ATEX Exm, IP65, WRAS
Media: Water
Options required: Anti Water Hammer
Orifice: 38mm
Voltage: 6vDC, 12vDC, 24vDC, 24vAC, 36vAC, 48vAC, 48vDC, 110vAC, 110vDC, 230VAC, 200vDC, 380vAC