Model: MD32SCS14M16
Stock: 11 in stock
Read Full Description
Description
1 1/4 inch stainless steel Queen solenoid valve – Queen Solenoid Valve MD32CSC14
Valve function and operation
Function: 2/2 way normally closed
Operation: Assisted lift (zero rated)
Ports and flow
Port size: 1 1/4 inch BSPT (standard)
Optional threads: NPT
Orifice size: 32.0 mm
Kv flow factor: 185.9 L/min based on water with 1 bar pressure drop
Pressure ratings
Air / water:
0 to 10 bar (AC)
0 to 8 bar (DC)
Oil:
0 to 7 bar
Construction and materials
Body material: 316 stainless steel (1.4408)
Internal components: Stainless steel
Shading ring: Copper (standard)
Optional shading ring:
None (DC only or rectified AC/DC) for demineralised water, RO water and AdBlue
Silver (AC or DC) for demineralised water, RO water and AdBlue
Sealing options
Seal material (standard): EPDM
Optional seals: NBR or FKM (Viton)
Media compatibility
Vacuum (down to 10 Torr with NBR sealing)
Compressed air
Water
Light oils
RO and pure water
Diesel fuels
Liquids up to 50 CST
Gases compatible with materials of construction
Coil and electrical
Standard coil: M16
Power: 26 W
Protection: IP65
Connector: DIN 43650A
Insulation class: F
Approvals: CE
Duty cycle: 100% rated
High-power coil option
Coil type: M17
Protection: IP65
Connector: DIN 43650A
Insulation class: N
Pressure range: 0 to 16 bar
Maximum ambient temperature: +50°C
Protection
Ingress protection: IP65
Connector supplied
Voltage options
12V DC
24V DC
48V DC
125V DC
24V AC
110V AC
230V AC
Typical applications
High-flow water and air systems
RO and purified water circuits
Fuel and light oil handling
Vacuum applications
Industrial process and automation equipment
Technical Specification
Brand: Kuhnway Corporation (Queen)
Model: MD32SCS14M16
Width: 83.00 mm
Height: 138.00 mm
Depth: 120.00 mm
Weight: 1.90 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Stainless Steel
Voltage: 110vAC, 125vDC, 12vDC, 230VAC, 24vAC, 24vDC, 48vDC
Port Size: 11/4 thread
Function: 2/2 Failsafe Closed
Operation: Assisted Lift
Seals: EPDM, NBR, FKM (Viton)
Approval: ATEX,WRAS,IP etc: IP65
Options required: Shading Ring - without
Orifice: 32mm