ASCO Sirai L182D01-34 3/4″ WRAS Water Solenoid Valve
Brand: Asco / Sirai
Model: L182D01-34
Stock: 34 in stock
Read Full Description
Description
ASCO Sirai L182D01-34 3/4″ WRAS approved water solenoid valve for clean water applications.
This valve is a 2/2 way normally closed, pressure assisted design and requires a minimum pressure differential of 0.3 bar to operate. It is manufactured in brass with stainless steel internal components and WRAS certified EPDM seals, making it suitable for potable water systems.
Connection: 3/4 BSPP thread (ISO 228)
Working pressure: 0.3 to 12 bar
Body material: Brass 2.0401
Internal components: Stainless steel 1.4104
Seal material: EPDM (WRAS certified)
Media: Clean water
Media temperature: -10°C to +145°C
Ambient temperature: -10°C to +60°C
Maximum media viscosity: 37 cSt
Opening time: 70 ms
Closing time: 500 ms
Available voltages: 12V DC, 24V DC, 24V AC, 115V AC, 230V AC
Coil type: ZB10A
Protection rating: IP65 with connector (included)
Duty cycle: 100% ED
Power consumption: 5.5 W DC, 6 VA AC
Technical Specification
Brand: Asco / Sirai
Model: L182D01-34
Width: 50.00 mm
Height: 72.50 mm
Depth: 79.00 mm
Weight: 0.52 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Brass
Voltage: 110vAC, 12vDC, 230VAC, 24vAC, 24vDC
Port Size: 3/4 thread
Function: 2/2 Failsafe Closed
Operation: Pressure Assisted
Seals: EPDM
Approval: ATEX,WRAS,IP etc: IP65, WRAS
Media: Water
Options required: Anti Water Hammer
Orifice: 18mm