Model: SPU22508
Stock: 80 in stock
Read Full Description
Description
1 inch stainless steel solenoid valve – Shako SPU225A-08
Valve function and operation
Function: 2/2 way normally closed
Operation: Pressure assisted
Minimum operating pressure: 0.5 bar differential
Differential pressure range: 0.5 to 10 bar
Maximum working pressure: 15 bar
Ports and flow
Port size: 1 inch BSPP
Optional threads: NPT or Rc
Orifice size: 25.0 mm
Kv flow factor: 165 L/min based on water with 1 bar pressure drop
Construction and materials
Body material: 316 stainless steel
Internal components: Stainless steel
Seal material (standard): Viton (FKM)
Optional seals: EPDM, NBR or HNBR
Shading ring: Copper
Optional silver shading ring (AC or DC)
Optional without shading ring (DC only or AC with rectified DIN connector to DC)
Suitable for demineralised water, RO water, pure water and AdBlue
Media compatibility
Air
Water and pure water
Oil and light oils
Other fluids up to 50 CST
Gases compatible with valve materials
Temperature limits
Media temperature with Viton seals: -10°C to +180°C
Media temperature with NBR seals: -15°C to +80°C
Media temperature with EPDM seals: -5°C to +130°C
Media temperature with HNBR seals: -40°C to +150°C
Coil and electrical
Coil power: 15 W
Magnet class: H
Connector type: DIN 43650A
Protection rating: IP65 (connector included)
Duty cycle: 100% rated
Voltage options
6V DC
12V DC
24V DC
48V DC
110V DC
220V DC
12V AC
24V AC
36V AC
48V AC
110V AC
230V AC
380V AC 50/60 Hz
ATEX option
ATEX EEx m II T4
Temperature class: T4, T130°C
Protection: Ex mb IIC T4 Gb and Ex mb tb IIIC T130°C Db
Suitable for hazardous areas Zone 21 and 22
Maximum media temperature: +80°C
Certifications and compliance
ATEX approved according to Directive 94/9/EC
Certificate number: Sira 09ATEX6180X
Complies with EN 13463-1:2001 and EN 1364-5:2003
Additional options
Degreased version available with all oil and grease removed
Suitable for oxygen service when degreased
HS code
Typical applications
Industrial process control
RO, demineralised and pure water systems
Chemical and fluid handling
Oxygen and clean gas service (degreased option)
Hazardous area installations
Technical Specification
Brand: Shako Co Ltd
Model: SPU22508
Width: 70.00 mm
Height: 126.50 mm
Depth: 100.00 mm
Weight: 1.55 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Stainless Steel
Port Size: 1 thread
Function: 2/2 Failsafe Closed
Operation: Pressure Assisted
Seals: EPDM, HNBR, NBR, FKM (Viton)
Options required: Degreased, Shading Ring - without, Shading Ring - Silver
Orifice: 25mm
Voltage: 6vDC, 12vDC, 12vAC, 24vDC, 24vAC, 48vAC, 48vDC, 110vAC, 110vDC, 230VAC, 200vDC, 380vAC