Model: PU22006H
Stock: 691 in stock
Read Full Description
Description
3/4 inch brass solenoid valve Shako PU220A-06H for air, water and light fluid control applications.
Valve function & operation
→ Function: 2/2 way normally closed
→ Operation: Assisted lift (zero-rated)
→ Capable of operating from vacuum to positive pressure
→ Thread: 3/4″ BSP standard
→ Optional threads: NPT
Pressure & performance
→ Pressure range:
→ → 80% vacuum (−0.8 bar) to 16 bar (AC+DC)
→ Orifice size: 20.0 mm
→ Flow rate: 72 L/min (water @ 1 bar ΔP)
Construction & materials
→ Body: Brass
→ Internals: Stainless steel
→ Seals (standard): NBR
→ Optional seals: EPDM, FKM (Viton) or HNBR
Media compatibility
→ Air and inert gases
→ Water
→ Vacuum
→ Light oils
→ LPG, diesel, petrol, propane
→ Nitrogen, carbon dioxide, argon, oxygen
→ Antifreeze, glycol, kerosene
→ Fluids and gases compatible with valve materials up to 50 CST
Temperature limits
→ Media temperature:
→ → NBR: −15 °C to +80 °C
→ → FKM (Viton): −10 °C to +180 °C
→ → HNBR: −40 °C to +150 °C
→ → EPDM: −5 °C to +130 °C
Coil & electrical
→ Coil power: 18.5 W
→ Magnet class: H
→ Connector: DIN 43650A
→ Protection class: IP65 with connector fitted
→ Duty cycle: 100% rated
Voltage options
→ 12V DC, 24V DC, 48V DC, 110V DC & 220V DC
→ 12V AC, 24V AC, 36V AC, 48V AC, 110V AC & 230V AC 50/60 Hz
Hazardous area option
→ ATEX Ex m IIC T4 / T130 °C
→ Suitable for hazardous area Zone 21 & 22
→ Maximum media temperature +80 °C
→ Maximum pressure 3 bar when ATEX coil fitted
Additional information
→ HS Code: 84818059
Applications
→ Vacuum systems
→ Air and gas control
→ Water and light oil systems
→ Industrial automation requiring zero-pressure start
Technical Specification
Brand: Shako Co Ltd
Model: PU22006H
Width: 58.00 mm
Height: 107.00 mm
Depth: 71.00 mm
Weight: 0.95 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Brass
Voltage: 110vAC, 110vDC, 12vDC, 200vDC, 230VAC, 24vAC, 24vDC, 36vAC, 48vAC, 48vDC
Port Size: 3/4 thread
Function: 2/2 Failsafe Closed
Operation: Assisted Lift
Seals: EPDM, HNBR, NBR, FKM (Viton)
Options required: Degreased
Orifice: 20mm
Approval: ATEX,WRAS,IP etc: IP65
Reviews
★★★★★4.6 / 5 5 reviews
★★★★★
Reviewed on 20/05/2014 by Tina Haines
Excellent general purpose solenoid valve, zero rated 2/2 way normally closed power to open and works to 16 bar - amazing delivery too. Had been hunting everywhere for a 3/4" inch bsp good quality general purpose solenoid valve that could work from vacuum to 16 bar, 100% rated 24vAC supply. Arrived the next day with a customer feedback form too! No need chaps - here I am, happy and smiling. Will be back again for sure - excellent delivery tracking service too.