Model: PU22003H
Stock: 279 in stock
Read Full Description
Description
3/8 inch brass solenoid valve Shako PU220-03H air, water and light fluid control applications.
Valve function & operation
→ Function: 2/2 way normally closed
→ Operation: Assisted lift (zero-rated)
→ Capable of operating from vacuum to positive pressure
→ Thread: 3/8″ BSP standard
→ Optional threads: NPT or Rc
Pressure & performance
→ Pressure range:
→ → 80% vacuum (-0.8 bar) to 12 bar
→ Not suitable for pressures between −0.1 bar and +0.1 bar
→ Orifice size: 13.0 mm
→ Flow rate: 35 L/min (water @ 1 bar ΔP)
Construction & materials
→ Body: Brass
→ Internals: Stainless steel
→ Seals (standard): Viton
→ Optional seals: EPDM, NBR or HNBR
Media compatibility
→ Air and inert gases
→ Water
→ Vacuum
→ Light oils
→ LPG, diesel, petrol, propane
→ Nitrogen, carbon dioxide, argon, oxygen
→ Antifreeze, glycol, kerosene
→ Fluids and gases compatible with valve materials up to 50 CST
Temperature limits
→ Media temperature:
→ → NBR: −15 °C to +80 °C
→ → Viton: −10 °C to +180 °C
→ → HNBR: −40 °C to +150 °C
→ → EPDM: −5 °C to +130 °C
Coil & electrical
→ Coil power: 18.5 W
→ Magnet class: H
→ Connector: DIN 43650A
→ Protection class: IP65 with connector fitted
→ Duty cycle: 100% rated
Voltage options
→ 12V DC, 24V DC, 48V DC, 110V DC & 220V DC
→ 12V AC, 24V AC, 36V AC, 48V AC, 110V AC & 230V AC 50/60 Hz
Hazardous area option
→ ATEX Ex m IIC T4 / T130 °C
→ Suitable for hazardous area Zone 21 & 22
→ Maximum media temperature +80 °C
→ Maximum pressure 3 bar when ATEX coil fitted
Additional information
→ HS Code: 84818059
Applications
→ Vacuum systems
→ Air and gas control
→ Water and light oil systems
→ Industrial automation where zero-pressure start is required
Technical Specification
Brand: Shako Co Ltd
Model: PU22003H
Width: 48.00 mm
Height: 101.00 mm
Depth: 66.50 mm
Weight: 0.52 kg
Valve / Product Type: Solenoid Valve
Body Material: Brass
Voltage: 110vAC, 12vAC, 12vDC, 200vDC, 230VAC, 24vAC, 24vDC, 36vAC, 48vAC, 48vDC
Port Size: 3/8 thread
Function: 2/2 Failsafe Closed
Operation: Assisted Lift
Seals: EPDM, HNBR, NBR, FKM (Viton)
Approval: ATEX,WRAS,IP etc: IP65
Orifice: 13mm